Choď na obsah Choď na menu
 


Kalvária na Cajle

 

Obrázok     Cajlanskú kalváriu nájdeme nad Kučišdorfskou dolinou, oproti Psychiatrickej nemocnici, vo vinohradoch, v skupine stromov. Z miesta Kalvárie je nádherný výhľad na Cajlu, Pezinok a okolie.

     Kalvária bola postavená v roku 1940. Pozemok darovala mlynárka Mária Kubrická. Dal ju postaviť divadelný krúžok Ferka Urbánka z Cajle. Staval ju majster Jozef Ondrovič s učňom Ľudovítom Belkom. Sochu Krista do kaplnky darovali Ján a Emília Miškovskí, drevené svietniky vyrezal pán Wengh. Kedysi sa v tejto kaplnke nachádzal aj obraz Piety. Túto kalváriu posvätil pezinský dekan – farár vdp. Vendelín Krištúfek. Za druhej svetovej vojny bol zostrelený stredný kríž. Nový kríž na jeho mieste vyhotovil Ludevít Schaubmar. Posvätil ho kapucín P. Angelus Karol Szenáši OFMCap. Autorom súčasných drevených krížov je Peter Fraňo.

     V roku 2000 pribudli do kaplnky dva drevené svietniky, ktoré vyrezal Peter Fraňo z drevenej konštrukcie Kostola Povýšenia sv. kríža. V roku 2001 bola do kaplnky umiestnená nová socha Krista od Urbárskej lesnej spoločnosti Cajla, ktorú vyrobil Miroslav Beniak z Trnavy.

     Samotnú Kalváriu tvorí kamenná kruhová rotunda s plechovou strechou, na vrchole ktorej je dvojkríž. Na dverách je podnes stopa po streľbe z druhej svetovej vojny, keď bol zostrelený stredný kríž. Nad vchodom do kaplnky sa nachádza nápis: TAK BOH MILOVAL SVET. KU CTI A SLÁVE BOŽEJ POSTAVENÉ 1940. V interiéri kaplnky sa zachoval Boží hrob. Na priestranstve pred kaplnkou stoja tri kríže, z toho iba stredný s korpusom. Na okolitých stromoch je pribitých 14 zastavení Krížovej cesty. Neďaleko Kalvárie sa nachádzajú zákopy z druhej svetovej vojny.

     Pobožnosti Krížovej cesty sa na tejto Kalvárii konali vždy na Veľký Piatok popoludní s kňazom. Takto to fungovalo do roku 1950. Aj po tomto roku však verné cajlanské ženy na Kalváriu nezabudli a tento zvyk zachovávali. Riadne pobožnosti sa na Kalvárii obnovili až v roku 2002. Odvtedy sa chodí v procesii na Kalváriu, kde si veriaci vykonajú pobožnosť. Starých a chorých na vrch vyvezie autobus. Prvú pobožnosť v roku 2002 viedol kapucín P. Štefan Macura OFMCap, ostatné už vedie pezinský pán farár vdp. Zdenko Sitka.

 

Obrázok  

 

Obrázok